Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA ZACHODNIOMAZURSKIEJ LOKALNEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA ZACHODNIOMAZURSKIEJ LOKALNEJ ORGANIZACJI...

Wsparcie dla mieszkańców wsi

W-MODR
Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 to nie tylko wsparcie działalności rolniczej. Z dofinansowania będą mogli skorzystać też inni mieszkańcy wsi.

15 marca ruszył nabór wniosków w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Kojarzony jest on przede wszystkim ze wsparciem działalności rolniczej, jednak w późniejszym terminie ze środków skorzystać będą mogli także inni beneficjenci. „Oczywiście najwięcej zainteresowanych jest płatnościami bezpośrednimi, bo to jest tu i teraz, rozpoczął się już nabór, ale niezależnie od tego pierwszego filara Krajowy Plan Strategiczny jest dość szeroki i pojemny i ma ofertę dla każdego mieszkańca wsi” – podkreśla Maria Suszko, kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Mowa tutaj o osobach chcących otworzyć lub kontynuować pozarolniczą działalność gospodarczą. Takie osoby bardzo często korzystają z pomocy Lokalnych Grup Działania. Ich przedstawiciele spotkali się z doradcami i potencjalnymi beneficjentami na seminarium organizowanym przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Głównym tematem były wyzwania i możliwości wsparcia przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. „Fundusze rolne, podobnie do poprzednich okresów, nakierowane są na obszary wiejskie, do rolników, do organizacji pozarządowych, do przedsiębiorców na takie działania, które pozwolą żyć lepiej i lepiej rozwijać przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Na pewno troszeczkę nowych tematów się pojawi, jak zagrody edukacyjne, gospodarstwa opiekuńcze, nowe możliwości dofinansowania rolników i domowników” – mówi Małgorzata Ofierska, prezes LGD Warmiński Zakątek.

Temat ekonomii społecznej obszarów wiejskich na przykładach z województwa warmińsko-mazurskiego poruszył Krzysztof Margol, prezes LGD Brama Mazurskiej Krainy. Znalazły się wśród nich m.in. wioski tematyczne, cieszące się dużym zainteresowaniem turystów. „To są przykłady działań, które są realizowane z inicjatywy Lokalnych Grup Działania, ale także, a w przypadku ekonomii społecznej przede wszystkim, działań, które są koordynowane przez Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, są takie cztery w naszym województwie, Nidzica razem z Działdowem, Elbląg, Olsztyn i Ełk” – mówi Krzysztof Margol.

Gościem seminarium była Sylwia Staniuk, Główny Specjalista Wydziału Aktywizacji Obszarów Wiejskich, Departament Wspólnej Polityki Rolnej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przybliżyła słuchaczom temat wsparcia pozarolniczych funkcji małych gospodarstw wiejskich w ramach interwencji LEADER w nowym Planie Strategicznym. O prawach i obowiązkach rolnika jako przedsiębiorcy przypomniał zaś Łukasz Sztych, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych w Olsztynie.

W seminarium można było uczestniczyć także przez Internet. Słuchacze mieli możliwość zadawania pytań na czacie.