Klinika „Budzik” dla dorosłych w Olsztynie powstała w 2016 roku. Wcześniej w Warszawie działała podobna klinika dla dzieci. Olsztyńska, zajmująca się dorosłymi w śpiączce, była pierwszą w Polsce. Jej twórcy nie wiedzieli, jak będzie funkcjonowała klinika i jakie będzie zapotrzebowanie – ale byli pełni optymizmu. Początkowo przygotowano dla jej pacjentów 8 łóżek.
Obecnie liczba łóżek na oddziale Szpitala Uniwersyteckiego zwiększyła się do 15. Pacjenci wymagają specjalistycznej opieki, bo każdy z nich jest osobą leżącą – personel musi się nimi kompleksowo opiekować, poczynając od żywienia, mycia, przebierania, rehabilitacji, aż po procedury medyczne. Przyczyną śpiączki u dorosłych są nie tylko urazy głowy, ale również zawały serca czy próby samobójcze.
W ciągu 3 lat funkcjonowania „Budzika” wybudzonych ze śpiączko zostało 20 pacjentów. Proces terapii trwa bardzo długo – od 6 miesięcy do nawet roku. Są to chorzy, którym do tej pory nie można było pomóc. Niespotykana dotąd jest skuteczność terapii stosowanej w klinice – aż 60% jej pacjentów odzyskuje świadomość. Ale trzeba pamiętać, że samo wybudzenie to dopiero początek procesu dochodzenia do sprawności. Niektórzy z pacjentów nie odzyskają jej nigdy, bo w ich mózgach zaszły nieodwracalne zmiany, jednak zadaniem „Budzika” jest to, żeby pacjent mógł się komunikować i wiedział, co się wokół niego dzieje. Proces rehabilitacji prowadzony jest w klinice, a potem na oddziałach rehabilitacyjnych.